# UA® 23421 Type 1 Portable Reinforced SAIT® Pro Cut-Off Wheel, 12 in dia x 1/8 in Thick, 20 mm Center Hole, Aluminum Oxide Abrasive

**Brand:** [SAIT](https://maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR63451
**MPN:** 23421
**Price:** $7.06 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/sait-23421

## Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting
- Externally reinforced with the highest quality fiberglass to withstand the toughest applications
- More fiberglass reinforcement than competitors for increased torque strength
- Best value for a fast cut

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053234212 |
| Type | Type 1 Portable Reinforced |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 12 in |
| Thickness | 1/8 in |
| Width (in) | 2.5 |
| Height (in) | 12.5 |
| Length (in) | 12.5 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 20 mm |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 23421 |

## Description

UA® SAIT® Pro Cut-Off Wheel, Type 1 Portable Reinforced, 12 in Wheel dia, 1/8 in Wheel Thickness, 20 mm Center Hole, Aluminum Oxide Abrasive, 6300 RPM Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Ferrous Metals, Wheel Type Number: Type 1, For Use With: Portable Saws, Reinforced: Yes.

Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting

- Externally reinforced with the highest quality fiberglass to withstand the toughest applications

- More fiberglass reinforcement than competitors for increased torque strength

- Best value for a fast cut
