# SAIT® Z-Tech™ 23325 High Performance Thin High Speed Cut-Off Wheel, 5 in dia x 0.045 in Thick, 7/8 in Center Hole, 36 Grit

**Brand:** [SAIT](https://maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR62012
**MPN:** 23325
**Price:** $3.46 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/sait-23325

## Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting
- Externally reinforced with fiberglass layers to provide ultimate safety in a thin wheel
- Special zirconium grain formula
- Fast and non-binding cutting

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053233253 |
| Type | Type 1 High Performance Thin Cut |
| Grade | Extra Coarse |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 5 in |
| Thickness | 0.045 in |
| Width (in) | 4.75 |
| Height (in) | 5.5 |
| Length (in) | 5.5 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 23325 |

## Description

SAIT® Z-Tech™ Cut-off Wheel, High Performance Thin High Speed, 5 in Wheel dia, 0.045 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, 36 Grit, Medium Grade, Zirconia Alumina Abrasive, 12200 rpm Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Ferrous Metals, High Tensile Alloy and Stainless Steel, Wheel Type Number: Type 1, for Use with: Circular Saw and Angle Grinders, Reinforced: Yes.

Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting

- Externally reinforced with fiberglass layers to provide ultimate safety in a thin wheel

- Special zirconium grain formula

- Fast and non-binding cutting
