# SAIT® Z-Tech™ 23324 High Performance Thin High Speed Cut-Off Wheel, 4-1/2 in dia x 0.045 in Thick, 7/8 in Center Hole, 36 Grit

**Brand:** [SAIT](https://maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR62010
**MPN:** 23324
**Price:** $2.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/sait-23324

## Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting
- Externally reinforced with fiberglass layers to provide ultimate safety in a thin wheel
- Special zirconium grain formula
- Fast and non-binding cutting

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053233246 |
| Type | Type 1 High Performance Thin Cut |
| Grade | Extra Coarse |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 4-1/2 in |
| Thickness | 0.045 in |
| Width (in) | 4.5 |
| Height (in) | 5 |
| Length (in) | 5 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 23324 |

## Description

SAIT® Z-TECH™ cut-off wheel, high performance thin high speed, 4-1/2 in wheel dia, 0.045 in wheel thickness, 7/8 in center hole, 36 grit, medium grade, zirconia alumina abrasive, 13300 rpm maximum, resin bond, applicable materials: ferrous metals, high tensile alloy and stainless steel, wheel type number: type 1, for use with: circular saw and angle grinders, reinforced: yes.

Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting

- Externally reinforced with fiberglass layers to provide ultimate safety in a thin wheel

- Special zirconium grain formula

- Fast and non-binding cutting
