# Saitech™ Ultimate Performance™ 23169 High Performance Thin High Speed Cut-Off Wheel, 4 in dia x 0.035 in Thick, 3/8 in Hole, 46 Grit

**Brand:** [SAIT](https://maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR63006
**MPN:** 23169
**Price:** $4.73 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/sait-23169

## Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting
- Saitech™, manufactured with patented 3M™ ceramic abrasive grain, is designed to outlast standard aluminum oxide wheels (3M is a trademark of 3M Company)
- Externally reinforced with fiberglass layers to provide ultimate safety in a thin wheel
- High performance, ceramic aluminum oxide grain
- Very uniform, high density grain structure is extremely durable and self-sharpening for long life and cooler cut
- Combines fast cutting with extremely long life

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053231693 |
| Type | Type 1 High Performance Thin Cut |
| Grade | Medium |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 4 in |
| Thickness | 0.035 in |
| Width (in) | 4.5 |
| Height (in) | 4.25 |
| Length (in) | 4.25 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 3/8 in |
| Package Quantity | 100/Each |
| Manufacturer Part Number | 23169 |

## Description

Saitech™ Ultimate Performance™ Cut-off Wheel, High Performance Thin High Speed, 4 in Wheel dia, 0.035 in Wheel Thickness, 3/8 in Center Hole, 46 Grit, Medium Grade, Ceramic Alumina Oxide Abrasive, 19000 rpm Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Stainless Steel, High Tensile Alloys, Ferrous and Non-Ferrous Metals, Wheel Type Number: Type 1, for Use with: Die Grinders, Reinforced: Yes.

Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting

- Saitech™, manufactured with patented 3M™ ceramic abrasive grain, is designed to outlast standard aluminum oxide wheels (3M is a trademark of 3M Company)

- Externally reinforced with fiberglass layers to provide ultimate safety in a thin wheel

- High performance, ceramic aluminum oxide grain

- Very uniform, high density grain structure is extremely durable and self-sharpening for long life and cooler cut

- Combines fast cutting with extremely long life
