# SAIT® 23101 Thin High Speed Cut-Off Wheel, 4-1/2 in dia x 0.045 in Thick, 7/8 in Center Hole, A60S Grit, Aluminum Oxide Abrasive

**Brand:** [SAIT](https://maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR63081
**MPN:** 23101
**Price:** $2.56 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/sait-23101

## Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting
- Special aluminum oxide formulation offers the fastest cutting, longest lasting thin wheels
- Externally reinforced with fiberglass layers to provide ultimate safety in a thin wheel
- Specially formulated for contaminant free stock removal on stainless steel (XA46R)
- Use with reusable 5/8-11 adaptor to fit angle grinders
- Extremely fast cutting with long life
- Exceptional performance

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053231013 |
| Type | Type 1 Burr Free High Speed Thin Cut |
| Grade | Very Fine |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 4-1/2 in |
| Thickness | 0.045 in |
| Width (in) | 4.5 |
| Height (in) | 5 |
| Length (in) | 5 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 23101 |

## Description

SAIT® Cut-off Wheel, Thin High Speed, 4-1/2 in Wheel dia, 0.045 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, A60S Grit, Medium Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 13300 RPM Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Ferrous and Non-Ferrous Metals, Wheel Type Number: Type 1, Wheel Hardness: S, For Use with: Circular Saw and Angle Grinders, Reinforced: Yes.

Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting

- Special aluminum oxide formulation offers the fastest cutting, longest lasting thin wheels

- Externally reinforced with fiberglass layers to provide ultimate safety in a thin wheel

- Specially formulated for contaminant free stock removal on stainless steel (XA46R)

- Use with reusable 5/8-11 adaptor to fit angle grinders

- Extremely fast cutting with long life

- Exceptional performance
