# SAIT® 23069 Thin High Speed Cut-Off Wheel, 4 in dia x 0.035 in Thick, 3/8 in Center Hole, A36T Grit, Aluminum Oxide Abrasive

**Brand:** [SAIT](https://maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR66200
**MPN:** 23069
**Price:** $2.83 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/sait-23069

## Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting
- Externally reinforced with fiberglass layers to provide ultimate safety in a thin wheel
- Hard bond for aggressive cutting on rough applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053230696 |
| Type | Type 1 Burr Free Fast High Speed Thin Cut |
| Grade | Medium |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 4 in |
| Thickness | 0.035 in |
| Width (in) | 6.5 |
| Height (in) | 4.5 |
| Length (in) | 4.5 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 23069 |

## Description

SAIT® Cut-off Wheel, Thin High Speed, 4 in Wheel dia, 0.035 in Wheel Thickness, 3/8 in Center Hole, A36T Grit, Medium Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 19000 RPM Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Ferrous Metals and Stainless Steel, Wheel Type Number: Type 1, Wheel Hardness: T, For Use with: Die Grinders, Reinforced: Yes.

Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting

- Externally reinforced with fiberglass layers to provide ultimate safety in a thin wheel

- Hard bond for aggressive cutting on rough applications
