# SAIT® 23060 Thin High Speed Cut-Off Wheel, 3 in dia x 1/8 in Thick, 3/8 in Center Hole, A24R Grit, Aluminum Oxide Abrasive

**Brand:** [SAIT](https://maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR66165
**MPN:** 23060
**Price:** $3.21 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/sait-23060

## Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting
- Externally reinforced with fiberglass layers to provide ultimate safety in a thin wheel
- General purpose, long life

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053230603 |
| Type | Type 1 Burr Free High Speed Thin Cut |
| Grade | Coarse |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 3 in |
| Thickness | 1/8 in |
| Width (in) | 2.5 |
| Height (in) | 7 |
| Length (in) | 3.5 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 23060 |

## Description

SAIT® Cut-off Wheel, Thin High Speed, 3 in Wheel dia, 1/8 in Wheel Thickness, 3/8 in Center Hole, A24R Grit, Coarse Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 20372 RPM Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Ferrous Metals, Wheel Type Number: Type 1, Wheel Hardness: R, For Use with: Die Grinders, Reinforced: Yes.

Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting

- Externally reinforced with fiberglass layers to provide ultimate safety in a thin wheel

- General purpose, long life
