# SAIT® The Ultimate Cut™ 22390 The Ultimate Cut™ High Performance Depressed Center Wheel, 6 in dia x 0.045 in Thick, 7/8 in Center Hole

**Brand:** [SAIT](https://maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR60015
**MPN:** 22390
**Price:** $4.38 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/sait-22390

## Features

- Best in class - cutting a wide range of thin and thick gauge, flat stock, bar stock, square tubing
- Exceptional cutting performance on metal and aluminum
- Thin cutting wheel in a Type 27 shape makes this perfect for your angle grinder
- Unique bonding system lets you make faster burr-free cuts
- Designed to provide very long life for fewer wheel changes and less downtime
- All sizes reinforced with the highest quality fiberglass for maximum safety and performance

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053223902 |
| Type | High Performance |
| Grade | Coarse |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 6 in |
| Thickness | 0.045 in |
| Width (in) | 6.5 |
| Height (in) | 4.75 |
| Length (in) | 6.5 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 22390 |

## Description

SAIT® The Ultimate Cut™ Depressed Center Wheel, High Performance, 6 in Wheel dia, 0.045 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, Arbor Connector, 60 Grit, Coarse Grade, Aluminum Oxide Abrasive, Wheel Type Number: Type 27, 10200 RPM Maximum, Resinoid Bond, Applicable Materials: Aluminum and Metal, Black Wheel, Yes Reinforced, Specifications Met: ANSI B165.1, ANSI B165.2, ANSI Z87.1, OSHA 29CFR 1910.1200.

Features

- Best in class - cutting a wide range of thin and thick gauge, flat stock, bar stock, square tubing

- Exceptional cutting performance on metal and aluminum

- Thin cutting wheel in a Type 27 shape makes this perfect for your angle grinder

- Unique bonding system lets you make faster burr-free cuts

- Designed to provide very long life for fewer wheel changes and less downtime

- All sizes reinforced with the highest quality fiberglass for maximum safety and performance
