# SAIT® Saitech™ 22284 High Performance Pipeline Depressed Center Wheel, 7 in dia x 1/8 in Thick, 7/8 in Center Hole, 24 Grit

**Brand:** [SAIT](https://maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR85020
**MPN:** 22284
**Price:** $14.78 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/sait-22284

## Features

- Designed for both cutting and light grinding, eliminating the need for 2 separate wheels
- All sizes reinforced with the highest quality fiberglass for maximum safety and performance
- Our unique Super-Lock™ hub combines both a mechanical locking system and chemical bond providing one of the safest, vibration-free designs in the industry
- Patented 3M™ ceramic abrasive grain formulation outlasts standard aluminum oxide wheels (Saitech™)
- Very uniform, high density grain structure is extremely durable and self-sharpening for long life and cooler cut
- Long life combined with versatility for the pipeline industry

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053222844 |
| Type | High Performance |
| Grade | Coarse |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 7 in |
| Thickness | 1/8 in |
| Width (in) | 6.5 |
| Height (in) | 7.5 |
| Length (in) | 7.5 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 25/Each |
| Standard Approvals | ANSI B165.1/B165.2/ANSI Z87.1 |
| Manufacturer Part Number | 22284 |

## Description

SAIT® Saitech™ Pipeline Depressed Center Wheel, High Performance, 7 in Wheel dia, 1/8 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, Arbor Connector, 24 Grit, Coarse Grade, Ceramic Alumina Oxide Abrasive, Wheel Type Number: Type 27, 8500 rpm Maximum, Resinoid Bond, Applicable Materials: Ferrous Metals, High Tensile Alloy and Stainless Steel, Wheel Hardness: R, Black Wheel, Reinforced: Yes, Specifications Met: ANSI B165.1, ANSI B165.2, ANSI Z87.1, OSHA 29CFR 1910.1200.

Features

- Designed for both cutting and light grinding, eliminating the need for 2 separate wheels

- All sizes reinforced with the highest quality fiberglass for maximum safety and performance

- Our unique Super-Lock™ hub combines both a mechanical locking system and chemical bond providing one of the safest, vibration-free designs in the industry

- Patented 3M™ ceramic abrasive grain formulation outlasts standard aluminum oxide wheels (Saitech™)

- Very uniform, high density grain structure is extremely durable and self-sharpening for long life and cooler cut

- Long life combined with versatility for the pipeline industry
