# SAIT® The Ultimate Cut™ 22235 Thin High Speed Cut-Off Wheel, 5 in dia x 0.045 in Thick, 7/8 in Center Hole, 36 Grit

**Brand:** [SAIT](https://maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR60004
**MPN:** 22235
**Price:** $3.67 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/sait-22235

## Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting
- Externally reinforced with fiberglass layers to provide ultimate safety in a thin wheel
- Best in class - cutting a wide range of thin and thick gauge, flat stock, bar stock, square tubing, etc
- Exceptional cutting performance on

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053222356 |
| Type | Type 1 High Performance |
| Grade | Extra Coarse |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 5 in |
| Thickness | 0.045 in |
| Width (in) | 4.75 |
| Height (in) | 5.5 |
| Length (in) | 5.5 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 22235 |

## Description

SAIT® The Ultimate Cut™ Cut-off Wheel, Thin High Speed, 5 in Wheel dia, 0.045 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, 36 Grit, Medium Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 12200 RPM Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Metal and Aluminum, Wheel Type Number: Type 1, For Use with: Circular Saw and Angle Grinders, Reinforced: Yes.

Features

- Type 1 shape for square, burr free cutting

- Externally reinforced with fiberglass layers to provide ultimate safety in a thin wheel

- Best in class - cutting a wide range of thin and thick gauge, flat stock, bar stock, square tubing, etc

- Exceptional cutting performance on
