# SAIT® Tough Grind 20065 General Purpose Depressed Center Wheel, 4-1/2 in dia x 1/4 in Thick, 7/8 in, A24T Grit

**Brand:** [SAIT](https://maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR60525
**MPN:** 20065
**Price:** $2.89 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/sait-20065

## Features

- Belt offering encompasses a variety of abrasive types, lengths and widths and grits, to cover a multitude of belt sanding needs
- Belts are made with the highest quality industrial materials and a strong bi-directional tape splice
- The selection of grain types and backing material is engineered to each application
- Specially designed boxes lend themselves to being displayed either on pegboard hooks or shelving

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053200651 |
| Type | General Purpose |
| Grade | Coarse |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 4-1/2 in |
| Thickness | 1/4 in |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 25/Each |
| Standard Approvals | ANSI B165.1/B165.2/ANSI Z87.1 |
| Manufacturer Part Number | 20065 |

## Description

SAIT® tough grind depressed center wheel, general purpose, 4-1/2 in dia, 1/4 in thickness, 7/8 in, A24T grit, coarse grade, aluminum oxide abrasive, wheel type number: type 27, 13,300 RPM maximum, hard bond, applicable materials: ferrous metal.

Features

- Belt offering encompasses a variety of abrasive types, lengths and widths and grits, to cover a multitude of belt sanding needs

- Belts are made with the highest quality industrial materials and a strong bi-directional tape splice

- The selection of grain types and backing material is engineered to each application

- Specially designed boxes lend themselves to being displayed either on pegboard hooks or shelving
