# SAIT® Saitech™ Attacker® 20048 High Performance Depressed Center Wheel, 7 in dia x 1/4 in Thick, 7/8 in Center Hole, 24 Grit

**Brand:** [SAIT](https://maxsupplyco.com/brands/SAIT)
**SKU:** ABR60298
**MPN:** 20048
**Price:** $15.15 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/sait-20048

## Features

- Manufactured with patented 3M™ ceramic abrasive grain to outlast standard aluminum oxide wheels
- Special bonding formula allows for very fast stock removal on many types of metals
- Designed to provide very long life for fewer wheel changes and less downtime
- All sizes reinforced with the highest quality fiberglass for maximum safety and performance
- Our unique Super-Lock™ hub combines both a mechanical locking system and chemical bond providing one of the safest, vibration-free designs in the industry
- Very uniform, high density grain structure is extremely durable and self-sharpening for long life and cooler cut
- Extremely fast stock removal on hard metals with minimal pressure

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 699053200484 |
| Type | High Performance |
| Grade | Extra Coarse |
| Brands | SAIT |
| Diameter | 7 in |
| Thickness | 1/4 in |
| Width (in) | 9.5 |
| Height (in) | 7.5 |
| Length (in) | 7.5 |
| Manufacturer | United Abrasives, Inc |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI B165.1/B165.2/ANSI Z87.1 |
| Manufacturer Part Number | 20048 |

## Description

SAIT® Saitech™ Attacker® Depressed Center Wheel, High Performance, 7 in Wheel dia, 1/4 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, Arbor Connector, 24 Grit, Extra Coarse Grade, Ceramic Alumina Oxide Abrasive, Wheel Type Number: Type 27, 8500 RPM Maximum, Resinoid Bond, Applicable Materials: Ferrous Metals, Stainless Steel and other High Tensile Alloy, Black Wheel, Reinforced: Yes, Specifications Met: ANSI B165.1, ANSI B165.2, ANSI Z87.1, OSHA 29CFR 1910.1200.

Features

- Manufactured with patented 3M™ ceramic abrasive grain to outlast standard aluminum oxide wheels

- Special bonding formula allows for very fast stock removal on many types of metals

- Designed to provide very long life for fewer wheel changes and less downtime

- All sizes reinforced with the highest quality fiberglass for maximum safety and performance

- Our unique Super-Lock™ hub combines both a mechanical locking system and chemical bond providing one of the safest, vibration-free designs in the industry

- Very uniform, high density grain structure is extremely durable and self-sharpening for long life and cooler cut

- Extremely fast stock removal on hard metals with minimal pressure
