# Ridgid® 71697 Circular Saw Blade 614, 12 in dia x 0.087 in Thick, 1 in Arbor, 60 Teeth

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** 71697-12632
**MPN:** 71697
**Price:** $297.39 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-71697

## Features

- Applicable materials: copper, plastic, steel and wood

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691716972 |
| Brands | RIDGID |
| Series | 614 |
| Diameter | 12 in |
| Thickness | 0.087 in |
| Width (in) | 14 |
| Height (in) | 0.6 |
| Length (in) | 14.2 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Arbor/Shank Size | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 71697 |

## Description

Features carbide tipped blades to cut different materials and geometric configurations without cutting fluid. Generates no burr, abrasive dust or heat. Provides clean and fast cuts on steel, copper, plastic and wood. Offers the largest cutting capacity in its class. Has 15 A, 2 hp motor.

Features

- Applicable materials: copper, plastic, steel and wood
