# Ridgid® 71692 Circular Saw Blade, Series: 614, 14 in dia, 0.087 in Thickness, 1 in Arbor, 80 Teeth, 1300 RPM Maximum

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** 71692-12632
**MPN:** 71692
**Price:** $257.74 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-71692

## Features

- Features carbide tipped blades to cut different materials and geometric configurations without cutting fluid
- Generates no burr, abrasive dust or heat
- Provides clean and fast cuts on steel, copper, plastic and wood
- Offers the largest cutting capacity in its class
- Has 15 A, 2 hp motor

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691716927 |
| Brands | RIDGID |
| Series | 614 |
| Diameter | 14 in |
| Thickness | 0.087 in |
| Width (in) | 15.7 |
| Height (in) | 0.7 |
| Length (in) | 15.8 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Arbor/Shank Size | 14 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 71692 |

## Description

Ridgid® circular saw blade, series: 614, 14 in dia, 0.087 in thickness, 1 in arbor, 80 teeth, 1300 RPM maximum, carbide cutting edge, applicable materials: copper, plastic, steel and wood.

Features

- Features carbide tipped blades to cut different materials and geometric configurations without cutting fluid

- Generates no burr, abrasive dust or heat

- Provides clean and fast cuts on steel, copper, plastic and wood

- Offers the largest cutting capacity in its class

- Has 15 A, 2 hp motor
