# Ridgid® 66947 Compact Kit Threading Machine Kit 300, 1/8 to 2 in Pipe, 1/4 to 2 in Bolt, 115 VAC, 1/2 hp, 36 RPM Speed

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** THA56483
**MPN:** 66947
**Price:** $6,764.37 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-66947

## Features

- Heavy-duty proven performance
- Lightweight, portable design
- Fast transport and set-up
- Self-contained oil system with adjustable flow control
- Versatility for threading and grooving
- Quiet operation
- Hammer-type chuck with replaceable rocker action jaw inserts
- Through-the-head, with integral oil reservoir with self-priming, constant flow, gerotor pump oiling system
- Reversing

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691669476 |
| Type | Compact |
| Speed | 36 rpm |
| Brands | RIDGID |
| Series | 300 |
| Voltage | 115V AC |
| Warranty | Lifetime |
| Bolt Size | 1/4 to 2 in |
| Width (in) | 24.8 |
| Height (in) | 17.3 |
| Length (in) | 31.8 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Product Type | Kit |
| Pipe Capacity | 1/8 to 2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 66947 |

## Description

The 300 compact 1/8 to 2 in threading machine is a proven performer! ideal for the field, the 300 compact is the perfect machine for service trucks and in-house maintenance, or any application where portability and versatility are needed. and at only 115 lb, the 300 compact is the lightest, most portable 2 in capacity threading machine in the Ridgid®.

Features

- Heavy-duty proven performance

- Lightweight, portable design

- Fast transport and set-up

- Self-contained oil system with adjustable flow control

- Versatility for threading and grooving

- Quiet operation

- Hammer-type chuck with replaceable rocker action jaw inserts

- Through-the-head, with integral oil reservoir with self-priming, constant flow, gerotor pump oiling system

- Reversing
