# Ridgid® 64977 Roll Grooving Machine Complete 918-I, 1 to 12 in Pipe Capacity, Copper/PVC/Steel/SS Pipe

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** THA56685
**MPN:** 64977
**Price:** $10,817.76 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-64977

## Features

- Powered by a 1/2 hp universal motor and heavy-duty transmission, it produces high quality grooves consistently and effortlessly
- Comes standard with a rugged wheel stand built for mobility in the shop without compromising stability
- The stand's tray is tough enough to support 200 lb
- Features a custom-designed, two-stage hydraulic pump that minimizes pipe flare, operator fatigue and hydraulic fluid leaks
- Motor control - on/off heavy-duty with foot switch

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691649775 |
| Speed | 45 rpm |
| Brands | RIDGID |
| Voltage | 115V AC |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 0.01 |
| Height (in) | 0.01 |
| Length (in) | 0.01 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Pipe Capacity | 1 to 12 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CSA CertifiedUL Listed |
| Manufacturer Part Number | 64977 |

## Description

Ridgid® roll grooving machine complete, series: 918I, 1 to 12 in, universal motor, 115 VAC, 45 RPM, copper/PVC/steel/stainless steel pipe.

Features

- Powered by a 1/2 hp universal motor and heavy-duty transmission, it produces high quality grooves consistently and effortlessly

- Comes standard with a rugged wheel stand built for mobility in the shop without compromising stability

- The stand's tray is tough enough to support 200 lb

- Features a custom-designed, two-stage hydraulic pump that minimizes pipe flare, operator fatigue and hydraulic fluid leaks

- Motor control - on/off heavy-duty with foot switch
