# Ridgid® 52875 Hole Saw, Variable Pitch, Series M54, 2-1/8 in dia, 1-1/8 in Cutting Depth, 3/5 TPI, M3 HSS Cutting Edge

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** 52875-12632
**MPN:** 52875
**Price:** $22.40 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-52875

## Features

- Bi-metal construction with teeth made from specially hardened type M3 high speed steel
- The varying teeth height and gullet sizes result in much faster cutting and longer life
- Positive tooth rake

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691528759 |
| Type | Variable Pitch |
| Speed | 80 to 240 rpm |
| Brands | RIDGID |
| Diameter | 2-1/8 in |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 3.1 |
| Height (in) | 2.1 |
| Length (in) | 3.2 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Cutting Depth | 1-1/8 in |
| Teeth Per Inch | 3/5 TPI |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 52875 |

## Description

Ridgid® hole saw, variable pitch, series: m54, 2-1/8 in dia, 1-1/8 in cutting depth, 3/5 TPI, M3 HSS cutting edge, bi-metal body, 80 to 240 RPM speed, applicable materials: wood, mild steel, tool steel, stainless steel, cast iron, brass and aluminum.

Features

- Bi-metal construction with teeth made from specially hardened type M3 high speed steel

- The varying teeth height and gullet sizes result in much faster cutting and longer life

- Positive tooth rake
