# Ridgid® 51597 Jetter Hose H-1220, 1/4 in MNPT Nominal, 1/4 in Inside dia, 1/2 in Outside dia, 200 ft L

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** 51597-12632
**MPN:** 51597
**Price:** $561.42 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-51597

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691515971 |
| Brands | RIDGID |
| Width (in) | 21.2 |
| Height (in) | 7.8 |
| Length (in) | 22.6 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Nominal Size | 1/4 in MNPT |
| Overall Length | 200 ft |
| Inside Diameter | 1/4 in |
| Outside Diameter | 1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 51597 |

## Description

Ridgid® jetter hose, 1/4 in MNPT nominal, 1/4 in inside dia, 1/2 in outside dia, 200 ft length.
