# Ridgid® 51587 Jetter Hose H-1211, 1/4 in Nominal MNPT, 1/4 in Inside dia, 1/2 in Outside dia, 100 ft L

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** 51587-12632
**MPN:** 51587
**Price:** $396.37 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-51587

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691515872 |
| Brands | RIDGID |
| Width (in) | 18.6 |
| Height (in) | 6.6 |
| Length (in) | 18.9 |
| Manufacturer | Emerson Tool Company |
| Nominal Size | 1/4 in MNPT |
| Overall Length | 100 ft |
| Inside Diameter | 1/4 in |
| Outside Diameter | 1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 51587 |

## Description

Ridgid® jetter hose, 1/4 in MNPT nominal, 1/4 in inside dia, 1/2 in outside dia, 100 ft length.
