# Ridgid® 50905 Pipe Die, 1 in Pipe and Conduit, 1-11-1/2 NPSM Thread, Right Hand Thread, for Use with 500A Mono Die Heads, HSS

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** 50905-12632
**MPN:** 50905
**Price:** $202.92 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-50905

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691509055 |
| Brands | RIDGID |
| Material | High Speed Steel |
| Width (in) | 4.5 |
| Height (in) | 0.75 |
| Length (in) | 9 |
| Thread Size | 1 in - 11-1/2 |
| Thread Type | NPSM |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Package Quantity | 1/Each |
| Thread Direction | Right Hand |
| Conduit/Pipe Size | 1 in |
| Suitable For Use With | 500A Mono Die Heads |
| Manufacturer Part Number | 50905 |

## Description

Ridgid® pipe die, 1 in, NPSM, 1-11-1/2, right hand thread, for use with 500A mono die heads, HSS.
