# Ridgid® 50770 Pipe Die, 1 in Pipe and Conduit, 1-11-1/2 NPT Thread

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** 50770-12632
**MPN:** 50770
**Price:** $208.20 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-50770

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691507709 |
| Brands | RIDGID |
| Width (in) | 5 |
| Height (in) | 0.6 |
| Length (in) | 9 |
| Thread Size | 1 in - 11-1/2 |
| Thread Type | NPT |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Package Quantity | 1/Each |
| Thread Direction | Right Hand |
| Conduit/Pipe Size | 1 in |
| Suitable For Use With | 500A Mono Die Heads |
| Manufacturer Part Number | 50770 |

## Description

Ridgid® pipe die, 1 in pipe and conduit, NPT thread, 1-11-1/2 thread, right hand thread, for use with 500A mono die heads, HSS.
