# Ridgid® 50760 Pipe Die, 1/2 in Pipe and Conduit, 1/2-14 NPT Thread, Right Hand Thread, for Use with 500A Mono Die Heads, HSS

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** THA56687
**MPN:** 50760
**Price:** $208.20 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-50760

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691507600 |
| Brands | RIDGID |
| Material | High Speed Steel |
| Width (in) | 4 |
| Height (in) | 0.6 |
| Length (in) | 8 |
| Thread Size | 1/2 in - 14 |
| Thread Type | NPT |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Package Quantity | 1/Each |
| Thread Direction | Right Hand |
| Conduit/Pipe Size | 1/2 in |
| Suitable For Use With | 500A Mono Die Heads |
| Manufacturer Part Number | 50760 |

## Description

Ridgid® Pipe Die, 1/2 in pipe and conduit, 1/2-14 NPT Thread, Right Hand Thread, for Use with 500A Mono Die Heads, HSS.
