# Ridgid® 50735 Pipe Die, 1-1/2 in Pipe and Conduit, 1-1/2-11-1/2 NPT Thread, Right Hand Thread

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** 50735-12632
**MPN:** 50735
**Price:** $243.21 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-50735

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691507358 |
| Brands | RIDGID |
| Material | High Speed Steel |
| Width (in) | 4.5 |
| Height (in) | 0.7 |
| Length (in) | 9 |
| Thread Size | 1-1/2 in - 11-1/2 |
| Thread Type | NPT |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Package Quantity | 1/Each |
| Thread Direction | Right Hand |
| Conduit/Pipe Size | 1-1/2 in |
| Suitable For Use With | 500A Mono Die Heads |
| Manufacturer Part Number | 50735 |

## Description

Ridgid® pipe die, 1-1/2 in pipe and conduit, NPT thread, 1-1/2-11-1/2 thread, right hand thread, for use with 500A mono die heads, HSS.
