# Ridgid® 49727 Manual Threader Pipe Die, 1-1/2 in Pipe and Conduit, 1-1/2-11-1/2 NPT Thread, Right Hand Thread

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** 49727-12632
**MPN:** 49727
**Price:** $132.75 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-49727

## Features

- Dies can be reversed in die head for close to wall threading

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691497277 |
| Brands | RIDGID |
| Material | High Speed Steel |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 4 |
| Height (in) | 0.6 |
| Length (in) | 6 |
| Thread Size | 1-1/2 in - 11-1/2 |
| Thread Type | NPT |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Package Quantity | 1/Each |
| Thread Direction | Right Hand |
| Conduit/Pipe Size | 1-1/2 in |
| Suitable For Use With | OO-R, 11-R, 12-R, O-R, Ratchet Threader & 30A, 31A 3-Way Pipe Threader |
| Manufacturer Part Number | 49727 |

## Description

Ridgid® manual threader pipe die, 1-1/2 in, NPT, 1-1/2-11-1/2, right hand thread, for use with 00-R, 11-R, 12-R, O-R, ratchet threaders and 30A, 31A 3-way pipe threaders, HSS.

Features

- Dies can be reversed in die head for close to wall threading
