# Ridgid® 49298 Portable Transportable Pipe Beveller B-500, 4 in Pipe, 0.188 to 0.5 in Thick Pipe Wall, Universal Motor

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** THA56414
**MPN:** 49298
**Price:** $4,885.75 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-49298

## Features

- Pipe is cool to touch immediately following beveling
- Accurate bevel angle around diameter of the pipe allows for optimal number of cover passes
- Adjustable land width from 0 to 3/16 in to fit welders requirements
- Produces a machined finish due to 6 replaceable cutter inserts working simultaneously
- Fast to set-up and operate
- Patent-pending clamp system firmly secures tool to the pipe
- Speed monitoring with led indicators for optimal cutter performance
- Spark free operation
- Beveller cutting head and inserts are optimized for standard A53 mild steel pipe

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691492982 |
| Type | Portable |
| Speed | 950 rpm |
| Brands | RIDGID |
| Voltage | 115V AC |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 11 |
| Height (in) | 16 |
| Length (in) | 17 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Pipe Capacity | 4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 49298 |

## Description

Ridgid® transportable pipe beveller, portable, 4 in, 0.188 to 0.5 in pipe wall thickness, universal motor, 115 VAC, 950 RPM, steel body, 15.8 in L x 11.5 in W x 13.3 in H.

Features

- Pipe is cool to touch immediately following beveling

- Accurate bevel angle around diameter of the pipe allows for optimal number of cover passes

- Adjustable land width from 0 to 3/16 in to fit welders requirements

- Produces a machined finish due to 6 replaceable cutter inserts working simultaneously

- Fast to set-up and operate

- Patent-pending clamp system firmly secures tool to the pipe

- Speed monitoring with led indicators for optimal cutter performance

- Spark free operation

- Beveller cutting head and inserts are optimized for standard A53 mild steel pipe
