# Ridgid® 48255 Bolt Die, 7/8 in Pipe and Conduit, 7/8-9 in UNC Thread

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** 48255-12632
**MPN:** 48255
**Price:** $221.56 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-48255

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691482556 |
| Brands | RIDGID |
| Width (in) | 5 |
| Height (in) | 0.6 |
| Length (in) | 9 |
| Thread Size | 7/8 in - 9 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Package Quantity | 1/Each |
| Thread Direction | Right Hand |
| Conduit/Pipe Size | 7/8 in |
| Suitable For Use With | 504A, 711, 811A, 815A, 816, 817 and 911 Universal Die Heads |
| Manufacturer Part Number | 48255 |

## Description

Ridgid® bolt die, 7/8 in pipe and conduit, UNC thread, 7/8-9 thread, right hand thread, for use with 504A, 711, 811A, 815A, 816, 817 and 911 universal die heads, HSS.
