# Ridgid® 48250 Bolt Die, 3/4 in Pipe and Conduit, 3/4-10 UNC Thread

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** 48250
**MPN:** 48250
**Price:** $348.65 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-48250

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691482501 |
| Brands | RIDGID |
| Width (in) | 4.3 |
| Height (in) | 0.3 |
| Length (in) | 8.8 |
| Thread Size | 3/4 in - 10 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Package Quantity | 1/Each |
| Thread Direction | Right Hand |
| Conduit/Pipe Size | 3/4 in |
| Suitable For Use With | 504A, 711, 811A, 815A, 816, 817 and 911 Universal Die Heads |
| Manufacturer Part Number | 48250 |

## Description

Ridgid® bolt die, 3/4 in, UNC, 3/4-10, right hand thread, for use with 504A, 711, 811A, 815A, 816, 817 and 911 universal die heads, HSS.
