# Ridgid® 48215 Bolt Die, 1/4 in Pipe and Conduit, 1/4-20 UNC Thread, Right Hand Thread, HSS

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** THA56160
**MPN:** 48215
**Price:** $220.40 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-48215

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691482150 |
| Brands | RIDGID |
| Material | High Speed Steel |
| Width (in) | 6 |
| Height (in) | 0.6 |
| Length (in) | 9 |
| Thread Size | 1/4 in - 20 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Package Quantity | 1/Set |
| Thread Direction | Right Hand |
| Conduit/Pipe Size | 1/4 in |
| Suitable For Use With | 504A, 711, 811A, 815A, 816, 817 and 911 Universal Die Heads |
| Manufacturer Part Number | 48215 |

## Description

Ridgid® bolt die, 1/4 in, UNC, 1/4-20, right hand thread, for use with 504A, 711, 811A, 815A, 816, 817 and 911 universal die heads, HSS.
