# Ridgid® 47855 Pipe Die, 1/2 in Pipe and Conduit, 1/2-3/4-14 NPSM Thread, Right Hand Thread, 4 pc, HSS

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** THA56140
**MPN:** 47855
**Price:** $203.65 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-47855

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691478559 |
| Brands | RIDGID |
| Material | High Speed Steel |
| Width (in) | 5 |
| Height (in) | 0.7 |
| Length (in) | 9 |
| Thread Size | 1/2 to 3/4 in - 14 |
| Thread Type | NPSM |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Number of Pieces | 4 |
| Package Quantity | 1/Set |
| Thread Direction | Right Hand |
| Conduit/Pipe Size | 1/2 in |
| Suitable For Use With | 504A, 711, 713, 811A, 815A, 816, 817 and 842 Universal Die Heads |
| Manufacturer Part Number | 47855 |

## Description

Ridgid® pipe die, 1/2 in, NPSM, 1/2-3/4-14, right hand thread, for use with 504A, 711, 713, 811A, 815A, 816, 817 and 842 universal die heads, HSS, 4 pc.
