# Ridgid® 47775 Pipe Die, 1/8 in Pipe and Conduit, 1/8-27 NPT Thread, Right Hand Thread, HSS

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** THA56093
**MPN:** 47775
**Price:** $174.57 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-47775

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691477750 |
| Brands | RIDGID |
| Material | High Speed Steel |
| Width (in) | 5 |
| Height (in) | 0.6 |
| Length (in) | 9 |
| Thread Size | 1/8 in - 27 |
| Thread Type | NPT |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Package Quantity | 1/Each |
| Thread Direction | Right Hand |
| Conduit/Pipe Size | 1/8 in |
| Suitable For Use With | 504A, 711, 713, 811A, 815A, 816, 817 and 842 Universal Die Heads |
| Manufacturer Part Number | 47775 |

## Description

Ridgid® pipe die, 1/8 in pipe and conduit, NPT thread, 1/8-27 thread, right hand thread, for use with 504A, 711, 713, 811A, 815A, 816, 817 and 842 universal die heads, HSS.
