# Ridgid® 45853 Pipe Die, 1/4 in Pipe and Conduit, 1/4-19 BSPT Thread, Right Hand Thread, Alloy Steel

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** 45853-12632
**MPN:** 45853
**Price:** $56.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-45853

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691458537 |
| Brands | RIDGID |
| Material | Alloy Steel |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 3.7 |
| Height (in) | 0.8 |
| Length (in) | 5.5 |
| Thread Size | 1/4 in - 19 |
| Thread Type | BSPT |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Package Quantity | 1/Each |
| Thread Direction | Right Hand |
| Conduit/Pipe Size | 1/4 in |
| Suitable For Use With | 00-R, 111-R, 12R, 0-R, 11-R Ratchet Threader, 30A, 31A & 3-Way Pipe Threader |
| Manufacturer Part Number | 45853 |

## Description

Ridgid® pipe die, 1/4 in, BSPT, 1/4-19, right hand thread, for use with 00-R, 111-R, 12R, 0-R, 11-R ratchet threaders, 30A, 31A and 3-way pipe threaders, alloy steel.
