# Ridgid® 37980 Manual Threader Pipe Die, 1-1/2 in Pipe and Conduit, 1-1/2-11-1/2 NPSM Thread, Right Hand Thread, Alloy Steel

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** THA55480
**MPN:** 37980
**Price:** $83.66 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-37980

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691379801 |
| Brands | RIDGID |
| Material | Alloy Steel |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 4 |
| Height (in) | 7 |
| Length (in) | 5 |
| Thread Size | 1-1/2 in - 11-1/2 |
| Thread Type | NPSM |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Package Quantity | 1/Set |
| Thread Direction | Right Hand |
| Conduit/Pipe Size | 1-1/2 in |
| Suitable For Use With | OO-R, 11-R, 12-R, O-R, Ratchet Threaders and 30A, 31A 3-Way Pipe Threaders |
| Manufacturer Part Number | 37980 |

## Description

Ridgid® manual threader pipe die, 1-1/2 in pipe and conduit, NPSM thread, 1-1/2-11-1/2 thread, right hand thread, for use with 00-R, 11-R, 12-R, O-R, ratchet threaders and 30A, 31A 3-way pipe threaders, alloy steel.
