# Ridgid® 37960 Manual Threader Pipe Die, 1/2 in Pipe and Conduit, 1/2-14 NPSM Thread, Right Hand Thread, Alloy Steel

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** THA55400
**MPN:** 37960
**Price:** $63.62 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-37960

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691379603 |
| Brands | RIDGID |
| Material | Alloy Steel |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 4 |
| Height (in) | 0.6 |
| Length (in) | 6 |
| Thread Size | 1/2 in - 14 |
| Thread Type | NPSM |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Package Quantity | 1/Set |
| Thread Direction | Right Hand |
| Conduit/Pipe Size | 1/2 in |
| Suitable For Use With | OO-R, 11-R, 12-R, O-R, Ratchet Threaders and 30A, 31A 3-Way Pipe Threaders |
| Manufacturer Part Number | 37960 |

## Description

Ridgid® manual threader pipe die, 1/2 in, NPSM, 1/2-14, right hand thread, for use with 00-R, 11-R, 12-R, O-R, ratchet threaders and 30A, 31A 3-way pipe threaders, alloy steel.
