# Ridgid® 37940 Manual Threader Pipe Die, 2 in Pipe and Conduit, 2-11-1/2 NPT Thread, Right Hand Thread, 4 pc

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** THA55390
**MPN:** 37940
**Price:** $82.71 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-37940

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691379405 |
| Brands | RIDGID |
| Material | High Speed Steel |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 3.5 |
| Height (in) | 6.5 |
| Length (in) | 5.5 |
| Thread Size | 2 in - 11-1/2 |
| Thread Type | NPT |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Overall Length | 5.5 in |
| Number of Pieces | 4 |
| Package Quantity | 1/Set |
| Thread Direction | Right Hand |
| Conduit/Pipe Size | 2 in |
| Suitable For Use With | OO-R, 11-R, 12-R, O-R, Ratchet Threaders and 30A, 31A 3-Way Pipe Threaders |
| Manufacturer Part Number | 37940 |

## Description

Ridgid® manual threader pipe die, 2 in, NPT, 2-11-1/2, right hand thread, for use with 00-R, 11-R, 12-R, O-R, ratchet threaders and 30A, 31A 3-way pipe threaders, HSS, 4 pc.
