# Ridgid® 37920 Manual Threader Pipe Die, 3/4 in Pipe and Conduit, 3/4-14 NPT Thread, Right Hand Thread, 4 pc, HSS

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** THA55385
**MPN:** 37920
**Price:** $65.62 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-37920

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691379207 |
| Brands | RIDGID |
| Material | High Speed Steel |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 4 |
| Height (in) | 0.6 |
| Length (in) | 6 |
| Thread Size | 3/4 in - 14 |
| Thread Type | NPT |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Number of Pieces | 4 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Thread Direction | Right Hand |
| Conduit/Pipe Size | 3/4 in |
| Suitable For Use With | OO-R, 11-R, 12-R, O-R, Ratchet Threaders and 30A, 31A 3-Way Pipe Threaders |
| Manufacturer Part Number | 37920 |

## Description

Ridgid® manual threader pipe die, 3/4 in, NPT, 3/4-14, right hand thread, for use with 00-R, 11-R, 12-R, O-R, ratchet threaders and 30A, 31A 3-way pipe threaders, HSS, 4 pc.
