# Ridgid® 37900 Manual Threader Pipe Die, 1/8 in Pipe and Conduit, 1/8-27 NPT Thread, Right Hand Thread, HSS

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** 37900-12632
**MPN:** 37900
**Price:** $56.75 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-37900

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691379009 |
| Brands | RIDGID |
| Material | High Speed Steel |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 4 |
| Height (in) | 0.6 |
| Length (in) | 6 |
| Thread Size | 1/8 in - 27 |
| Thread Type | NPT |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Package Quantity | 1/Each |
| Thread Direction | Right Hand |
| Conduit/Pipe Size | 1/8 in |
| Suitable For Use With | OO-R, 11-R, 12-R, O-R, Ratchet Threader & 30A, 31A 3-Way Pipe Threader |
| Manufacturer Part Number | 37900 |

## Description

Ridgid® manual threader pipe die, series: 122, 1/8 in, NPT, 1/8-27, right hand thread, for use with 00-R, 11-R, 12-R, O-R, ratchet threaders and 30A, 31A 3-way pipe threaders, HSS.
