# Ridgid® 37860 Manual Threader Pipe Die, 1/4 in Pipe and Conduit, 1/4-18 NPT Thread, Right Hand Thread

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** THA55285
**MPN:** 37860
**Price:** $52.46 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-37860

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691378606 |
| Brands | RIDGID |
| Material | High Speed Steel |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 3.4 |
| Height (in) | 0.8 |
| Length (in) | 4.6 |
| Thread Size | 1/4 in - 18 |
| Thread Type | NPT |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Package Quantity | 1/Set |
| Thread Direction | Right Hand |
| Conduit/Pipe Size | 1/4 in |
| Suitable For Use With | OO-R, 11-R, 12-R, O-R, Ratchet Threaders and 30A, 31A 3-Way Pipe Threaders |
| Manufacturer Part Number | 37860 |

## Description

Make precise and consistent threads on a variety of pipe sizes using Ridgid® pipe dies.
