# Ridgid® 37845 Manual Threader Pipe Die, 1-1/2 in Pipe and Conduit, 1-1/2-11-1/2 NPT Thread, Right Hand Thread, 4 pc, Alloy Steel

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** THA55260
**MPN:** 37845
**Price:** $80.10 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-37845

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691378453 |
| Brands | RIDGID |
| Material | Alloy Steel |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 3.5 |
| Height (in) | 0.8 |
| Length (in) | 5.5 |
| Thread Size | 1-1/2 in - 11-1/2 |
| Thread Type | NPT |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Overall Length | 5.5 in |
| Number of Pieces | 4 |
| Package Quantity | 1/Set |
| Thread Direction | Right Hand |
| Conduit/Pipe Size | 1-1/2 in |
| Suitable For Use With | OO-R, 11-R, 12-R, O-R, Ratchet Threaders and 30A, 31A 3-Way Pipe Threaders |
| Manufacturer Part Number | 37845 |

## Description

Make precise and consistent threads on a variety of pipe sizes using Ridgid® pipe dies.
