# Ridgid® 37835 Manual Threader Pipe Die, 1 in, NPT, 1-11-1/2, Right Hand Thread, Alloy Steel

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** THA55220
**MPN:** 37835
**Price:** $72.17 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-37835

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691378354 |
| Brands | RIDGID |
| Material | Alloy Steel |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 3.8 |
| Height (in) | 0.8 |
| Length (in) | 5.5 |
| Thread Size | 1 in - 11-1/2 |
| Thread Type | NPT |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Package Quantity | 1/Set |
| Thread Direction | Right Hand |
| Conduit/Pipe Size | 1 in |
| Suitable For Use With | OO-R, 11-R, 12-R, O-R, Ratchet Threader & 30A, 31A 3-Way Pipe Threader |
| Manufacturer Part Number | 37835 |

## Description

Replacement die for use with Ridgid® model 00-R 11-R or 12-R die heads. Made out of an alloy steel material, it creates consistently uniform NPT threads on 1 in metal pipes.
