# Ridgid® 35850 Pipe Tap, Imperial 1-1/2-11-1/2 in Thread, 1-3/4 in Thread L, 4-1/4 in OAL, 1-47/64 in Drill Size

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** 35850-12632
**MPN:** 35850
**Price:** $116.88 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-35850

## Features

- These taps are especially suited for restricted area work
- All taps have taper of 3/4 in-ft
- Marked with drill size for pilot hole

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691358509 |
| Brands | RIDGID |
| Finish | Oxide |
| Material | High Carbon Steel |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 4.5 |
| Height (in) | 2 |
| Length (in) | 2.1 |
| Thread Size | 1-1/2 in - 11-1/2 |
| Thread Type | NPT |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Thread Length | 1-3/4 in |
| Shank Diameter | 1.125 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Cutting Direction | Clockwise |
| Measurement System | Imperial |
| Drill Size Fraction (in) | 1-47/64 |
| Manufacturer Part Number | 35850 |

## Description

Ridgid® pipe tap, imperial, 1-1/2-11-1/2 thread, NPT thread standard, tapered chamfer, 1-3/4 in thread length, 4-1/4 in OAL, 7 flutes, right hand cutting direction, 1-1/8 in shank dia, 1-47/64 in tap drill, high carbon steel, oxide.

Features

- These taps are especially suited for restricted area work

- All taps have taper of 3/4 in-ft

- Marked with drill size for pilot hole
