# Ridgid® 35845 Pipe Tap, Imperial 1-1/4-11-1/2 in Thread, 1-3/4 in Thread L, 4-1/16 in OAL 1-31/64 in Drill Size

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** 35845-12632
**MPN:** 35845
**Price:** $107.70 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-35845

## Features

- These taps are especially suited for restricted area work
- All taps have taper of 3/4 in-ft
- Marked with drill size for pilot hole

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691358455 |
| Brands | RIDGID |
| Finish | Oxide |
| Material | High Carbon Steel |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 1.7 |
| Height (in) | 1.6 |
| Length (in) | 5.4 |
| Thread Size | 1-1/4 in - 11-1/2 |
| Thread Type | NPT |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Thread Length | 1-3/4 in |
| Shank Diameter | 0.984 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Cutting Direction | Clockwise |
| Measurement System | Imperial |
| Drill Size Fraction (in) | 1-31/64 |
| Manufacturer Part Number | 35845 |

## Description

Ridgid® pipe tap, imperial, 1-1/4-11-1/2 thread, NPT thread standard, tapered chamfer, 1-3/4 in thread length, 4-1/16 in OAL, 4 flutes, right hand cutting direction, 0.984 in shank dia, 1-31/64 in tap drill, high carbon steel, oxide.

Features

- These taps are especially suited for restricted area work

- All taps have taper of 3/4 in-ft

- Marked with drill size for pilot hole
