# Ridgid® 35835 Pipe Tap, Imperial, 3/4-14 in Thread, 1-3/8 in Thread L, 29/32 in Tap Drill Size

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** THA54400
**MPN:** 35835
**Price:** $41.48 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-35835

## Features

- These taps are especially suited for restricted area work
- All taps have taper of 3/4 in-ft
- Marked with drill size for pilot hole

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691358356 |
| Brands | RIDGID |
| Finish | Oxide |
| Material | High Carbon Steel |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 1.5 |
| Height (in) | 1.5 |
| Length (in) | 5.5 |
| Thread Size | 3/4 in - 14 |
| Thread Type | NPT |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Thread Length | 1-3/8 in |
| Overall Length | 5.5 in |
| Shank Diameter | 0.579 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Cutting Direction | Clockwise |
| Measurement System | Imperial |
| Drill Size Fraction (in) | 29/32 |
| Manufacturer Part Number | 35835 |

## Description

Ridgid® pipe tap, imperial, 3/4-14 thread, NPT thread standard, tapered chamfer, 1-3/8 in thread length, 3-1/4 in OAL, 5 flutes, right hand cutting direction, 0.579 in shank dia, 29/32 in tap drill, high carbon steel, oxide.

Features

- These taps are especially suited for restricted area work

- All taps have taper of 3/4 in-ft

- Marked with drill size for pilot hole
