# Ridgid® 35825 Pipe Tap, Imperial 3/8-18 in Thread, 1-1/16 in Thread L, 2-9/16 in OAL, 9/16 in Drill Size

**Brand:** [RIDGID](https://maxsupplyco.com/brands/RIDGID)
**SKU:** THA54396
**MPN:** 35825
**Price:** $23.77 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/ridgid-35825

## Features

- These taps are especially suited for restricted area work
- All taps have taper of 3/4 in-ft
- Marked with drill size for pilot hole

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 095691358257 |
| Brands | RIDGID |
| Finish | Oxide |
| Material | High Carbon Steel |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 0.9 |
| Height (in) | 0.9 |
| Length (in) | 3.2 |
| Thread Size | 3/8 in - 18 |
| Thread Type | NPT |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Thread Length | 1-1/16 in |
| Shank Diameter | 0.531 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Cutting Direction | Clockwise |
| Measurement System | Imperial |
| Drill Size Fraction (in) | 9/16 |
| Manufacturer Part Number | 35825 |

## Description

Ridgid® pipe tap, imperial, 3/8-18 thread, NPT thread standard, tapered chamfer, 1-1/16 in thread length, 2-9/16 in OAL, 4 flutes, right hand cutting direction, 0.531 in shank dia, 9/16 in tap drill, high carbon steel, oxide.

Features

- These taps are especially suited for restricted area work

- All taps have taper of 3/4 in-ft

- Marked with drill size for pilot hole
