# Power Team® SPE5513D Hydraulic Shop Press, 55 ton, 1/2 hp, 48-1/2 in Base Length, 36 in Base Width, 13-1/8 in Stroke Length

**Brand:** [POWER TEAM](https://maxsupplyco.com/brands/POWER%20TEAM)
**SKU:** SPE5513D-12948
**MPN:** SPE5513D
**Price:** $16,730.68 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/power-team-spe5513d

## Features

- Full off-center pressing at full rated capacity across width of upper frame without buckling or bending
- Maximum daylight is 42 x 36 in, making positioning of even bulky work pieces easy
- Height of press bed is easily adjusted with winch friction brake prevents bed from dropping and handle from spinning upon release

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662536272520 |
| Speed | 21.7 in/min Advance, 1.5 in/min Pressing |
| Brands | POWER TEAM |
| Includes | Hydraulic Fittings and Hydraulic Gauge |
| Base Width | 36 in |
| Width (in) | 36 |
| Base Length | 48-1/2 in |
| Height (in) | 72 |
| Length (in) | 48.5 |
| Manufacturer | Hydraulic Technologies |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | SPE5513D |

## Description

Power Team® hydraulic shop press, 55 ton capacity, 48-1/2 in base length, 36 in base width, 72 in height, electric pump, 13-1/8 in stroke length, 10,000 psi pressure, H-frame, 48-1/2 x 36 in working space, 1/2 hp, 21.7 in/min advance, 1.5 in/min pressing speed.

Features

- Full off-center pressing at full rated capacity across width of upper frame without buckling or bending

- Maximum daylight is 42 x 36 in, making positioning of even bulky work pieces easy

- Height of press bed is easily adjusted with winch friction brake prevents bed from dropping and handle from spinning upon release
