# Power Team® SPE2514-220 Open-End-Access™ Hydraulic Shop Press, 25 ton, 1/2 hp, 43 in Base Length, 28 in Base Width

**Brand:** [POWER TEAM](https://maxsupplyco.com/brands/POWER%20TEAM)
**SKU:** SPE2514-220-12948
**MPN:** SPE2514-220
**Price:** $12,223.95 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/power-team-spe2514-220

## Features

- Cylinder can be mounted on frame extension to handle jobs which won't fit between uprights
- Off-center pressing loads of full capacity can be applied across entire width of frame
- Press bed height easily adjustable with winch
- Bed will not drop when handle is released

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662536234344 |
| Speed | 46.6 in/min Advance, 3.3 in/min Pressing |
| Brands | POWER TEAM |
| Includes | Hydraulic Fittings and Hydraulic Gauge |
| Base Width | 28 in |
| Width (in) | 43 |
| Base Length | 43 in |
| Height (in) | 68 |
| Length (in) | 28 |
| Manufacturer | Hydraulic Technologies |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | SPE2514-220 |

## Description

Power Team® hydraulic shop press, series: Open-End-Access™, 25 ton capacity, 43 in base length, 28 in base width, 68 in height, electric pump, 14-1/4 in stroke length, H and C frame, 43 x 28 in working space, 1/2 hp, 46.6 in/min advance, 3.3 in/min pressing speed.

Features

- Cylinder can be mounted on frame extension to handle jobs which won't fit between uprights

- Off-center pressing loads of full capacity can be applied across entire width of frame

- Press bed height easily adjustable with winch

- Bed will not drop when handle is released
