# Power Team® SPE20013DS-380 Hydraulic Shop Press with Pump and 380V 3 hp Motor, 200 ton, 3 hp, 71 in Base Length, 44 in Base Width

**Brand:** [POWER TEAM](https://maxsupplyco.com/brands/POWER%20TEAM)
**SKU:** SPE20013DS-380-12948
**MPN:** SPE20013DS-380
**Price:** $55,242.16 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/power-team-spe20013ds-380

## Features

- Standing 7-1/2 ft tall, these giants handle the really big jobs
- May be used horizontally for special pressing applications with user-supplied supports
- Workhead has wide horizontal travel, rugged press frame withstands load of rated capacity across full width of frame
- Winch mechanism provides easy positioning of press bed, locks in place for insertion of retaining pins
- Upper bolster can be lowered 11 in for convenient positioning on repetitive jobs
- Uprights are placed for easy side entry of bars or shafts for straightening or bending
- Fast cylinder approach is provided by PQ1204S "quiet" electric/hydraulic pump
- Has remote control hand switch, enabling operator to view work from all sides with fingertip control of cylinder piston travel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662536234443 |
| Speed | 18 in/min Advance, 2.9 in/min Pressing |
| Brands | POWER TEAM |
| Includes | Hydraulic Fittings and Hydraulic Gauge |
| Base Width | 44 in |
| Width (in) | 71 |
| Base Length | 71 in |
| Height (in) | 90 |
| Length (in) | 44 |
| Manufacturer | Hydraulic Technologies |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | SPE20013DS-380 |

## Description

Power Team® hydraulic shop press with pump and 380V, 200 ton capacity, 71 in base length, 44 in base width, 90 in height, electric pump, 13-1/8 in stroke length, H-frame, 44 x 71 in working space, 3 hp, 18 in/min advance, 2.9 in/min pressing speed.

Features

- Standing 7-1/2 ft tall, these giants handle the really big jobs

- May be used horizontally for special pressing applications with user-supplied supports

- Workhead has wide horizontal travel, rugged press frame withstands load of rated capacity across full width of frame

- Winch mechanism provides easy positioning of press bed, locks in place for insertion of retaining pins

- Upper bolster can be lowered 11 in for convenient positioning on repetitive jobs

- Uprights are placed for easy side entry of bars or shafts for straightening or bending

- Fast cylinder approach is provided by PQ1204S "quiet" electric/hydraulic pump

- Has remote control hand switch, enabling operator to view work from all sides with fingertip control of cylinder piston travel
