# Power Team® SPE10013DS-230 Hydraulic Shop Press with Pump and 230V, 100 ton, 3 hp, 64 in Base Length, 36 in Base Width

**Brand:** [POWER TEAM](https://maxsupplyco.com/brands/POWER%20TEAM)
**SKU:** SPE10013DS-230-12948
**MPN:** SPE10013DS-230
**Price:** $30,948.78 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/power-team-spe10013ds-230

## Features

- Cylinder workhead glides across upper frame on rollers, locks in place for off center pressing jobs
- May be used horizontally for special pressing applications with user supplied supports
- Press bed is raised and lowered by winch which locks in place for insertion of bed retaining pins
- Upper bolster can be lowered 8 in for convenient positioning on repetitive jobs
- Generous daylight of 42 x 50 in accommodates bulky work pieces, uprights are placed for easy side entry of bars or shafts for straightening or bending

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662536260787 |
| Speed | 35 in/min Advance, 5.8 in/min Pressing |
| Brands | POWER TEAM |
| Includes | Hydraulic Fittings and Hydraulic Gauge |
| Base Width | 36 in |
| Width (in) | 64 |
| Base Length | 64 in |
| Height (in) | 77.25 |
| Length (in) | 36 |
| Manufacturer | Hydraulic Technologies |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | SPE10013DS-230 |

## Description

Power Team® hydraulic shop press with pump and 230V, 100 ton capacity, 64 in base length, 36 in base width, 77-1/4 in height, electric pump, 13-1/8 in stroke length, H-frame, 38 x 78-1/4 in working space, 3 hp, 35 in/min advance, 5.8 in/min pressing speed.

Features

- Cylinder workhead glides across upper frame on rollers, locks in place for off center pressing jobs

- May be used horizontally for special pressing applications with user supplied supports

- Press bed is raised and lowered by winch which locks in place for insertion of bed retaining pins

- Upper bolster can be lowered 8 in for convenient positioning on repetitive jobs

- Generous daylight of 42 x 50 in accommodates bulky work pieces, uprights are placed for easy side entry of bars or shafts for straightening or bending
