# Power Team® RLS500S Heavy Duty Low Profile Welded Hydraulic Cylinder, 50 ton, 3-1/2 in Bore, 5/8 in L Stroke

**Brand:** [POWER TEAM](https://maxsupplyco.com/brands/POWER%20TEAM)
**SKU:** THY24400
**MPN:** RLS500S
**Price:** $1,491.59 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/power-team-rls500s

## Features

- Cylinder body, piston and gland nut power tech treated for corrosion and abrasion-resistance
- Standard domed piston rod or swivel cap minimize effects of off-center loading
- Unique heavy duty spring provides fast piston return
- A 9796 3/8 in NPTF female half coupler is standard with each cylinder
- Oil ports are 3/8 in NPTF
- Couplers on all cylinders are angled upward for extra clearance

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662536003193 |
| Type | Heavy-Duty Low Profile Welded |
| Brands | POWER TEAM |
| Port Size | 27/32 in |
| Width (in) | 4.5 |
| Manufacturer | Hydraulic Technologies |
| Rod Diameter | 1-3/4 in |
| Bore Diameter | 3.5 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASME B30.1CE Certified |
| Manufacturer Part Number | RLS500S |

## Description

Power Team® hydraulic cylinder, heavy duty low profile welded, series: RLS, 50 ton capacity, 3-1/2 in bore, 5/8 in stroke length, 2-5/8 in H retract, 27/32 in port, 1-3/4 in rod dia, 10,394 psi pressure, 4-1/2 x 5-1/2 in OD.

Features

- Cylinder body, piston and gland nut power tech treated for corrosion and abrasion-resistance

- Standard domed piston rod or swivel cap minimize effects of off-center loading

- Unique heavy duty spring provides fast piston return

- A 9796 3/8 in NPTF female half coupler is standard with each cylinder

- Oil ports are 3/8 in NPTF

- Couplers on all cylinders are angled upward for extra clearance
