# Power Team® RB10013S-380 Roll-Bed® Hydraulic Shop Press, 100 ton, 3 hp, 64-1/4 in Base Length, 50-1/2 in Base Width

**Brand:** [POWER TEAM](https://maxsupplyco.com/brands/POWER%20TEAM)
**SKU:** RB10013S-380-12948
**MPN:** RB10013S-380
**Price:** $48,494.05 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/power-team-rb10013s-380

## Features

- Adjustable lower bed width for secure balancing and centering of heavy jobs
- Loosen adjusting bolts to adjust bed from 4 in to more than 27 in
- Movable workhead for off-center pressing jobs, workhead moves on bearings across upper bolster
- Presses can be used at full capacity, regardless of where workhead is placed
- Lifting mechanism simply turn crank handle to raise or lower upper bolster
- Screw mechanism raises or lowers both sides evenly (a heavy duty 1/2 in drill motor can replace handle for automatic adjustment)
- Four locking pins hold bolster in place for pressing

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662536234467 |
| Speed | 35 in/min Advance, 5.8 in/min Pressing |
| Brands | POWER TEAM |
| Base Width | 50-1/2 in |
| Width (in) | 50.5 |
| Base Length | 64-1/4 in |
| Height (in) | 112.63 |
| Length (in) | 64.25 |
| Manufacturer | Hydraulic Technologies |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | RB10013S-380 |

## Description

Power Team® Roll-Bed® hydraulic shop press, 100 ton capacity, 64-1/4 in base length, 50-1/2 in base width, 112-5/8 in height, electric pump, 13-1/8 in stroke length, H-frame, 64-1/4 x 60-1/2 in working space, 3 hp, 35 in/min advance, 5.8 in/min pressing speed.

Features

- Adjustable lower bed width for secure balancing and centering of heavy jobs

- Loosen adjusting bolts to adjust bed from 4 in to more than 27 in

- Movable workhead for off-center pressing jobs, workhead moves on bearings across upper bolster

- Presses can be used at full capacity, regardless of where workhead is placed

- Lifting mechanism simply turn crank handle to raise or lower upper bolster

- Screw mechanism raises or lowers both sides evenly (a heavy duty 1/2 in drill motor can replace handle for automatic adjustment)

- Four locking pins hold bolster in place for pressing
