# Power Team® PTPH-11659 Retaining Snap Ring, 6-1/2 in dia Shaft, 6.27 in ID x 0.086 in thick, Metal

**Brand:** [POWER TEAM](https://maxsupplyco.com/brands/POWER%20TEAM)
**SKU:** PTPH-11659-12948
**MPN:** PTPH-11659
**Price:** $107.16 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/power-team-ptph-11659

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 733477002092 |
| Brands | POWER TEAM |
| Material | Metal |
| Thickness | 7/64 in |
| Manufacturer | Hydraulic Technologies |
| Shaft Diameter | 6-1/2 in |
| Inside Diameter | 6-17/63 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Suitable For Use With | PTPHA-116 and PTPHA-216 Posi-Lock® Hydraulic Puller |
| Manufacturer Part Number | PTPH-11659 |

## Description

Power Team® retaining snap ring, for use with: PTPHA-116 and PTPHA-216 Posi-Lock® hydraulic puller, specifications: 6-1/2 in dia shaft, 6.27 in ID x 0.086 in thick, metal, plain.
